„Nie ma planety B” to projekt mający na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat problemów związanych ze zmianami klimatycznymi. Wystawa opowiada historie osób, które stały się ofiarami katastrofalnych wydarzeń wywołanych przez gwałtowne burze i cyklony. Proponuje także przedstawienie głównych przyczyn tych zjawisk, takich jak zanieczyszczenie środowiska czy nadmiar chemicznych odpadów, które zatruwają naszą glebę i przestrzeń.
Na wystawie staram się ukazać, że ofiarami tych zmian nie są tylko ludzie, ale także nasza Przyroda, która jest dramatycznie dotknięta skutkami zmian klimatycznych. Ulewne deszcze, które ją nawiedziły, zniszczyły parki narodowe i rezerwaty przyrody, prowadząc do ogromnych szkód. W wyniku tych katastrof giną nie tylko ludzie, ale także wiele gatunków zwierząt, drzew i roślin, które stanowią integralną część naszej planety.
Pierwszy cyklon, który dotknął Mozambik, miał miejsce w 2019 roku. Cyklon Idai, wywołany przez depresję tropikalną, spowodował powodzie, które pochłonęły setki ludzkich istnień i raniły ponad 111 osób. Zniszczonych zostało ponad 5 756 domów, a kolejne 15 467 domów zostało poważnie uszkodzonych. Setki ludzi, w tym dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne, zostały pozbawione dachu nad głową.
Zjawisko cyklonów nie dotyczy tylko Mozambiku, ale dla tego kraju katastrofa z 2019 była szczególnym wydarzeniem, ponieważ po raz pierwszy w swojej historii Mozambik zmagał się ze skutkami zmian klimatycznych. Po spustoszeniach przez cyklon Idai, w tym samym, 2019 roku, kraj ponownie ucierpiał wskutek cyklonu Kenneth, który również pochłonął setki ofiar i pozostawił tysiące osób bez dachu nad głową na północy i w centrum Mozambiku.
W 2021 roku, dwa lata po przejściu obydwu żywiołów, te same obszary zostały ponownie dotknięte przez kolejny cyklon, co doprowadziło do prawdziwej tragedii. Ofiary cyklonów nie zdołały jeszcze otrząsnąć się po poprzednich. Wiele osób wciąż nie ma dostępu do żywności, schronienia ani pomocy medycznej, a przede wszystkim tysiące dzieci i kobiet są zagrożone szybkim rozprzestrzenianiem się infekcji i chorób pandemicznych, takich jak malaria i cholera. Są one jednymi z największych zagrożeń, zwłaszcza z uwagi na stłoczenie ofiar w obozach dla uchodźców.
W 2023 roku ci sami ludzie, którzy doświadczyli wcześniejszych cyklonów, zostali dotknięci cyklonem tropikalnym Freddy, który uderzył w lutym i marcu. Katastrofa miała miejsce zaledwie rok po cyklonie tropikalnym Gombe, który przyniósł ulewny deszcz i wiatry o prędkości 165 km/h, z porywami przekraczającymi 200 km/h, pozostawiając po sobie zniszczenia i śmierć w regionie.
Antonio Cossa jest niezależnym fotoreporterem z Mozambiku, obecnie mieszkającym w Pradze. Od 2004 roku pracuje jako fotograf dokumentalny, współpracując z takimi instytucjami jak British Council czy UNICEF. Jego bogate doświadczenie zawodowe skupia się na tematach wojny, kryzysu uchodźczego oraz problematyce społecznej. Dokumentował konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie i w Afryce, kryzys uchodźczy na granicy grecko-tureckiej, sytuację Rohingya w Bangladeszu oraz prodemokratyczne protesty w Hongkongu. Brał również udział w projekcie dotyczącym ocalałych z Holokaustu.
Od początku wojny w Ukrainie posiada oficjalną akredytację fotoreportera wojennego wydaną przez ukraińskie Ministerstwo Obrony. W ostatnich latach dokumentował także dramat uchodźców klimatycznych w Mozambiku po przejściu cyklonu Idai. Jego najnowszy projekt skupia się na osobach z albinizmem, które przeżyły ataki rytualne w Zambii.
Antonio Cossa specjalizuje się również w fotografii portretowej — uwiecznił na zdjęciach wiele znanych postaci świata, takich jak: Nelson Mandela, Dalajlama, Václav Havel, Jean Reno, Johnny Depp, Will Smith, Julliene More, Richard Gare, Willem Dafoe, Roberta Pattinson, BB.King, Steven Spielberg,Jeremy Renner, Harvey Keitel, John Travolta, Uma Thurman oraz Mike Tyson . Jego portfolio obejmuje dziesiątki wystaw na całym świecie, a także liczne wykłady i warsztaty dla studentów i szerokiej publiczności.
Jest także założycielem organizacji pozarządowej Frontline Care, której główną misją jest wspieranie ofiar zmian klimatycznych oraz uchodźców wojennych na całym świecie.
Zapraszamy!