Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa
Mazowieckiego
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne
Katedra Języków i Kultur Afryki UW
zapraszają na
debatę online z cyklu „Afryka na Koszykowej”
w dn. 28.05 (środa) o godz. 18.00
pt.
Wojna domow w Sudanie - geneza, uwarunkowania i konsekwencje
Sudan od początku swojej niepodległości zmaga się z wewnętrznymi konfliktami, które destabilizują jego sytuację polityczną, gospodarczą i społeczną. Wojna domowa trwająca od kwietnia 2023 r. jest kontynuacją tej trudnej historii, a jej geneza tkwi w strukturalnych i historycznych problemach kraju.
Sudan jest krajem wieloetnicznym, w którym różnorodność kulturowa była w przeszłości źródłem procesów destabilizacyjnych. Konflikty między Arabami a ludami afrykańskimi, jak również między różnymi grupami etnicznymi w Darfurze, Kordofanie i innych regionach, były powodem wcześniejszych wojen, a w 2011 roku doprowadziły do secesji południowych prowincji państwa i powstania Sudanu Południowego.
Sudan posiada bogate zasoby naturalne, w tym ropę naftową i gaz ziemny. Jednakże ich eksploatacja była często źródłem konfliktów, a nie dobrobytu. Nierówny podział zysków z wydobycia zasobów między różne regiony kraju oraz korupcja rządu doprowadziły do narastania wewnętrznych sprzeczności. Szczególną rolę w tym kontekście odgrywały spory o kontrolę nad roponośnymi terenami i wodami Nilu.
Jedną z głównych przyczyn wojny domowej trwającej od 2023 roku była rywalizacja między dwoma frakcjami w łonie elit rządzących: Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) dowodzonymi przez generała Mohameda Hamdana Dagalo, znanego jako Hemedti, oraz armią narodową pod przewodnictwem generała Abdela Fattaha al-Burhana, stojącego na czele wojskowych władz kraju. Konflikt między tymi liderami wynikał z różnic w podejściu do reform politycznych i odmiennych wizji przyszłości Sudanu, zwłaszcza po obaleniu prezydenta Omara al-Baszira w 2019 roku. Sudan rozpoczął wówczas proces przechodzenia od dyktatury do demokracji. Proces ten okazał się jednak bardzo skomplikowany i pełen przeszkód. Dodatkowo Sudan stał się areną działań dla regionalnych i globalnych mocarstw, które wspierały różne strony konfliktu w zależności od swoich strategicznych celów.
Do debaty na temat współczesnych problemów pogrążonego w wojnie domowej kraju zaprosiliśmy wybitnych znawców współczesnego Sudanu, reprezentujących środowiska akademickie i eksperckie.
Uczestnikami rozmowy będą:
Dr Jędrzej Czerep, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Dr Nagmaldin Karamalla-Gaiballa, Wydział Orientalistyczny UW
Prof. Maciej Kurcz, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ
Prowadzenie debaty:
Dr Michał Lipa, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ
Zapraszamy!